WAŻNE!!!!! ZAPAMIĘTAJMY!
NIE MASZ MOŻLIWOŚCI POPROSZENIA O POMOC?
Ten sygnał wymyśliła Canadian Women’s Foundation, dla kobiet wobec których stosowana jest przemoc, a nie mają innej możliwości, żeby poprosić o pomoc. To może uratować czyjeś zdrowie i życie. Wejdź w link i zapamiętaj https://www.youtube.com/watch?v=AFLZEQFIm7k
24 września 2020r. rusza bezpłatna infolinia dla pełnoletnich kobiet, które znajdują się w trudnym życiowo momencie i potrzebują rozmowy ze specjalistą dla znalezienia korzystnych rozwiązań w obszarze osobistym, rodzinnym i zawodowym.
Terapeuci Fundacji pełnią dyżury w poniedziałki (17.00 – 21.00) oraz w czwartki (10.00 – 14.00) pod bezpłatnym numerem telefonu 800 909 444.
Konsultanci na infolinii oferują pomoc informacyjną i wsparcie m.in. w sytuacjach:
– przeżywania silnego stresu,
– obniżonego nastroju, depresji,
– kłopotów w związku i relacjach z ludźmi,
– trudności wychowawczych,
– problemów w życiu zawodowym,
– nieradzenia sobie z trudnymi emocjami, traumą,
– uzależnienia,
– doświadczania przemocy psychicznej i fizycznej.
Specjaliści kierują się zasadą poufności zasłyszanych treści oraz anonimowości dzwoniącego. Ponadto, dbają o poszanowanie każdej osoby, która zwraca się po pomoc, bez jej oceniania i wartościowania postaw czy zachowań. Więcej informacji w linku poniżej
TWÓJ PARASOL
wsparcie dla osób doznających przemocy
w rodzinie
Twój Parasol to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.
Aplikacja umożliwia również przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego.
W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji – oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.
Link do aplikacji: twojparasol.com
Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy? Zadzwoń na numer +48 222 309 900.
Fundacja Iwo-Doradztwo Obywatelskie świadczy pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom przestępstw oraz wspiera i rozwija system pomocy poprzez Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym.
PROCEDURA “NIEBIESKA KARTA”
Przemoc w rodzinie może pojawić się w życiu każdej osoby, bez względu na jej wiek, płeć, poziom wykształcenia, pochodzenie czy status materialny. Przed doznawaniem przemocy można się bronić – trzeba przerwać milczenie i zwrócić się po pomoc do specjalistów.
W przypadku podejrzenia występowania zjawiska przemocy w rodzinie wszczynana jest procedura „Niebieskie Karty”. Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu właśnie o tę procedurę. Obejmuje ona ogół czynności realizowanych przez służby w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy domowej.
Dokumentem wszczynającym procedurę i stwierdzającym podejrzenie występowania przemocy domowej jest formularz „Niebieska Karta – A”, który wypełniany jest przez przedstawiciela jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia. Wszczęcie procedury poprzez wypełnienie formularza może odbyć się w różnych okolicznościach: podczas interwencji patrolu policyjnego w domu, w Ośrodku Pomocy Społecznej, podczas wizyty pracownika socjalnego w środowisku czy na przykład w szkole, do której uczęszcza dziecko. „Niebieska Karta – B”, która stanowi zbiór przydatnych informacji powinna być przekazana osobie doświadczającej przemocy po wypełnieniu części A. Elementami procedury „Niebieskie Karty” jest również cześć „Niebieska karta – C” oraz „Niebieska Karta – D”, które wypełniane są w toku podejmowania kolejnych czynności. Wzory niebieskich kart dostępne są poniżej
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące zjawiska przemocy (charakterystyka, cykle przemocy, informacje prawne) dostępne są na stronie Niebieska Linia
ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY I GRUPY ROBOCZE
Zespół Interdyscyplinarny to grupa specjalistów prezentujących różne dziedziny, współpracujących ze sobą w celu budowania lokalnego systemu wsparcia dla rodziny zgodnie z zapisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz zsynchronizowania i wypracowania standardów współpracy przedstawicieli różnych grup zawodowych i społecznych pracujących i zajmujących się problematyką przemocy.
Do pracy z konkretną rodziną powoływane są grupy robocze, w skład których wchodzą osoby bezpośrednio pracujące z konkretną rodziną lub znające jej sytuację. Skład grup roboczych może zmieniać się w zależności od bieżącej sytuacji rodziny, potrzeb i działań. Zadaniem grupy roboczej jest opracowanie planu pomocy i taki podział zadań między jej członków, by praca z rodziną przyniosła jak najlepsze efekty.
Programy i działania dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie wdrażane w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia w Dzierżoniowie
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Ochrony Zdrowia w Dzierżoniowie prowadzi liczne działania mające na celu przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Poradnie oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej świadczą pomoc w zakresie:
- grup wsparcia dla ofiar przemocy
- poradnictwa psychologicznego, pedagogicznego i socjalnego
- poradnictwa prawnego
- poradnictwa terapeutycznego
- rozwijania kompetencji rodzicielskich
- oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych.
Poniżej znajdują się linki do szczegółowych informacji na temat powyższych działań:
OIK – dni i godziny przyjęć specjalistów
Grupy wsparcia dla ofiar przemocy
Specjalistyczne Poradnictwo Psychologiczne
Treningi kompetencji rodzicielskich
Program korekcyjno-edukacyjny
Program psychologiczno-terapeutyczny